Matrixport: Bu Bitcoin ETF Onayı Gelirse Talep Patlaması Olur!

Matrixport, Southbound Stock Connect programı aracılığıyla spot Bitcoin ETF’lerin Hong Kong’da listelenmesini değerlendirdi. Matrixport’a göre anakara Çinli yatırımcılar, potansiyel spot Bitcoin ETF ürünlerine 25 milyar dolar akıtabilir. Bu arada, Çin fonlarının Hong Kong iştirakleri aracılığıyla ETF ihraç etmek için başvuru yaptığı bildiriliyor.

Matrixport: Hong Kong’un spot Bitcoin ETF onayı ciddi fon çekecek!

Hong Kong, dünyanın önde gelen finans merkezlerinden biri ve Çin’in dışarıya açılan yatırım kapısı konumunda. Son haberlere göre Hong Kong, Bitcoin’e (BTC) bağlı bir spot Bitcoin ETF onaylamaya hazırlanıyor. Singapur merkezli kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’a göre, yatırım aracı Southbound Stock Connect programı aracılığıyla Çinli yatırımcılardan 25 milyar dolara kadar talep toplayabilir. Southbound Stock Connect, nitelikli anakara Çinli yatırımcıların Hong Kong’da listelenen uygun hisselere erişmesine olanak tanıyor. Matrixport Cuma günü yayınladığı bir raporda, şu değerlendirmeye yer verdi:

Hong Kong’da listelenen spot Bitcoin ETF’lerinin olası bir onayı, anakara yatırımcılarının işlemlerde yılda 500 milyar RMB’ye kadar kolaylık sağlayan Southbound Connect programından yararlanmasıyla birkaç milyar dolar sermaye çekebilir. Potansiyel mevcut kapasiteye dayanarak, bu, HK Bitcoin ETF’leri için 200 milyar Hong Kong doları veya 25 milyar ABD doları kullanılabilir kapasite ile sonuçlanabilir.

Matrixport’un tahmini neye dayanıyor?

Tahmin, son üç yılda kullanılmayan yıllık Güney Bağlantısı kotasının ortalama miktarının spot ETF’lere kanalize edileceğine dair mavi gökyüzü varsayımına dayanıyor. Stock Connect programı, anakara Çinli yatırımcıların yıllık 540 milyar HK doları değerinde Çin hisse senedi almasına olanak sağlıyor. Ancak 360MarketIQ veri kaynağına göre, son üç yıldaki akışlar 450 milyar HK dolar, 400 milyar HK doları ve 320 milyar HK doları olarak gerçekleşti. Ayrıca, limitin 100 ila 200 milyar HK doları (15 ila 25 milyar dolar) altında kaldı. Matrixport, şu açıklamayı yapıyor:

Dolayısıyla Bitcoin ETF yatırım akışları için potansiyel olarak 100 milyar HK doları ila 200 milyar HK dolar kota kalmış durumda. Eğer onay herhangi bir kısıtlama olmaksızın gerçekleşirse. 200 milyar HK doları, 25 milyar dolara eşdeğer.

Hong Kong Güney Hisse Senedi Bağlantısı.

Çinli yatırımcılar alternatifler arıyor!

Ancak henüz, yaklaşmakta olan spot ETF’lerin anakara Çinli yatırımcılara açık olup olmayacağı belli değil. Bununla birlikte Çin anakarası, alternatif varlıklara yöneliyor. Şanghay’da altın fiyatlarında son dönemde görülen artış da bunun kanıtı.

Bu arada, Çin’in para birimi olan RMB, son 17 yılın en düşük seviyesinde. Diğer tarafta, Çin Merkez Bankası’nın altın alımlarına devam etmesi ise çeşitlendirme talebinin olduğunu gösteriyor. Hong Kong’da, anakara fonlarının ETF ihraç etmekle ilgilenmesi de dikkat çekiyor. Anakara merkezli fonlar, Hong Kong iştirakleri aracılığıyla spot Bitcoin ETF ürünleri çıkarmak için başvuru yapıyor. Bu durum, nitelikli anakara yatırımcılarının Bitcoin’e daha fazla erişim sağlama potansiyeline sahip olabileceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir